Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc Békés megyei emlékei adattárat abból a megfontolásból készítettük, hogy segítsük a tájékozódást megyénk történelmének megismeréséhez, továbbá segédanyagot nyújtsuk a történelemtanítás helyismereti vonatkozásaihoz. Az elkészült táblázat nem teljes. A kutatásoknak köszönhetően folyamatosan lehetőségünk van a bővítésére. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 2021-es évfordulója alkalmat adott új elektronikus szolgáltatásunk publikálására.
Az adattárat ezen a linken éri el. A BékésWiki 1848/49-es oldalait pedig itt találja.
Adatbázisunk szerkezete a következő módon épül fel:
- Az elnevezés mezőben személyek neve, emlékművek elnevezése, esetleg épületek megnevezése fordul elő.
- A kategória mezőben az adott elem típusáról tudhatunk meg több információt, mely lehet például szobor, emléktábla, személy, nyughely stb.
- A következő három oszlop a helyszín beazonosítását segíti, azért kerültek külön mezőbe, hogy többféle rendezési elvet is meg lehessen velük valósítani.
- A közreműködő mező elsősorban szobrok, emléktáblák esetében nyújt plusz információt az alkotó személyével kapcsolatban, egy újabb rendezési elvet biztosítva.
- A kapcsolódó évszám, mint az előző esetben, itt is köztéri alkotásokhoz kapcsolódik, azok avatási vagy átadási idejét jelzik.
- Igyekeztünk minden sorhoz valamilyen online kapcsolódást keresni, amennyiben volt, ehhez elsősorban a Köztérképet és a BékésWikit használtuk fel.
- Az utolsó megjegyzés oszlopban pedig olyan kiegészítő információkat tettük közzé, melyek jobban segíthetik az adott sor megértését.
Amennyiben az adattárból hiányzó emlékről van tudomása, azt szívesen beszerkesztjük listánkba. A kapcsolódó információkat küldje el a bmk kukac bmk.hu email címre, 1848 tárgymegjelöléssel.
Az adattár elkészítéséhez felhasznált források:
- Békés megye képes krónikája. Szerk. Erdmann Gyula és Havassy Péter. Békéscsaba : Békés M. Közgyűlés Millenniumi Emlékbiz., 2001
- BékésWiki online helyismereti enciklopédia (Békés Megyei Könyvtár, Békéscsaba)
- Bona Gábor: Az 1848/49-es szabadságharc tisztikara
- Erkel Ferenc Emlékház honlapja
- Katona Tamás, Ráday Mihály: Az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc emlékhelyei (Corvina, Budapest)
- Köztérkép – A közterek és közösségi terek művészi alkotásainak szubjektív bemutatására vállalkozó független és önkéntes munkára épülő webes közösség és adatbázis
- Nagy András, D., Hankó József: Szabadságharcos sírok Békés Megyében (Gyula, 1998.)
- Newjság, szarvasi online hírlap
- OrosCafé, orosházi online hírlap
- Szarvas Kincsei városismereti túra portál