Lipták Pál 100
Könyvajánló a könyvtáralapító igazgató életéről és munkásságáról

100 éve született Lipták Pál


Békéscsabán, a Kastély utcában született 1922. április 14-én.
Tanulmányait követően, 1949-ben a körzeti könyvtár vezetője lett. 1951–1953 között könyvtáros végzettséget szerzett, 1952. március 9-én az irányítása alatt nyílt meg az ország első megyei könyvtára a szülővárosában. Igazgatósága idején több újítást bevezetett (szabadpolcos rendszer, zenei könyvtári részleg, önálló gyermekkönyvtár).
A megyei könyvtárak munkájának eredményes fejlesztéséért 1954-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Meghatározó szerepet vállalt az 1985. augusztus 20-án átadott új könyvtárépület tervezésében, kialakításában.
Nyugdíjazását követően sem szakadt el a megyei könyvtártól. A könyvtárosi munkássága mellett festőművészként, könyvkiadóként és műgyűjtőként is maradandót alkotott.

Lipták Pálról részletesen a BékésWikin olvashat!

Az összeállításban szereplő kötetek és albumok megtalálhatók a Békés Megyei Könyvtárban.

Gyarmati Gabriella: Csabai arcképek : Békéscsaba képzőművészeti és iparművészeti élete Békéscsaba : Munkácsy Mihály Múzeum, 2014

A Csabai arcképek – Békéscsaba képzőművészeti és iparművészeti élete című kötet a Munkácsy Mihály Múzeum gondozásában, az „Ami csabai...” sorozat részeként jelent meg 2014-ben. A kiadvány az elmúlt három évszázadban Békéscsabán alkotó művészek életét foglalja össze. A kötetben 122 helyi alkotó szerepel, az első békéscsabai festőtől, Haan Antaltól kezdve a kortárs Csányi Petráig. A könyvben Lipták Pál munkásságáról is olvashatunk.

Szilágyi András: Képhántás : tanulmányok, esszék
Békéscsaba : Magyar Téka Erkel Sándor Könyvesház, 2010

„A szerző harmadik "Képhántás" című képzőművészeti tanulmánykötetében huszonegy, elsősorban a békéstájhoz kötődő alkotók vizuális szellemterén keresztül mutatja be a magyar társadalom és a kultúra átalakulását, a saját múlthoz való viszony megváltoztatását. (...) Nem kétséges: különösen fontos művelődéstörténeti esemény a szerző új kötete.”

Väzby = Kötődések
Budapest : Vydavatel'stvo Ucebnic, 1982

Az album hat szlovák származású magyarországi képzőművészt (festőt, grafikust, szobrászt) mutat be. Az életrajzokat a művészek alkotásaival, valamint Molnár Zsolt tanulmányaival egészítették ki. Az összeállításban Lipták Pál is helyet kapott, akinek az életműve mellett tizenkét festményének fotója látható.

Kései köszöntő
Lipták Pál festőművész emlékkiállítása, 2008. március 28. – április 23.
Budapest : Szemimpex Kiadó, 2008

Reprezentatív katalógus, amely méltó emléket állít Lipták Pál gazdag életművének.

A Békés Megyei Könyvtár emlékkönyve: Békéscsaba, 1952-2002
Békéscsaba: Békés Megyei Könyvtár, 2002

Az emlékkönyv a könyvtár 50. születésnapjára készült el. „Szerzői a könyvtár szakmai támogatói, használói és hosszabb-rövidebb ideig munkatársai.”
Kiváló írások, visszaemlékezések többek között Lipták Pál Kossuth-díjas könyvtárigazgatóról.

Lipták Pál: Művészi album
Budapest: Szemimpex Kiadó, 1999

Művészete alakulását önművelő tapasztalata és Békéscsaba képzőművészeti hagyományvilága egyaránt befolyásolta. Kezdeti olajfestési kísérletei után végleg a matt felületeket adó temperafestés mellett kötött ki. Munkáira az Alföld és a Körös-vidék is hatással volt. Expresszív hangulatú festményein szülővárosának történései jelentek meg. Város- és tájképeket, csendéletet és figurális kompozíciókat egyaránt ábrázolt. (BékésWiki)

Sümegi György: Lipták Pál világa

Békéscsaba: Békés M. Tcs. Műv. Oszt., 1999

A könyv Lipták Pál képzőművészetét mutatja be, de a többműfajú alkotó teljes életművét meg kell ahhoz ismernünk, hogy az egyik tevékenységi körét érzékeltethessük. Lipták mindegyik tevékenységi ágazatában alkotó, teremtő értelmiségként dolgozott. Néhány foglalkozása a sok közül: szabósegéd, könyvtáros, festőművész, grafikus, műgyűjtő.

Rajzok, versek és egyéb írások

Békéscsaba : Békés Megyei Könyvtár, 1992

A kötet Lipták Pál 70. születésnapján, 1992. április 14-én jelent meg a Békés Megyei Könyvtár kiadásában. A könyvet Ambrus Zoltán szerkesztette, a képeket, írásokat barátaitól gyűjtötte Lipták Pál. A könyvbe láthatjuk Lipták Pál ex librisét is.

Lipták Pál: Lipták Pál rajzai

Békéscsaba, 1980

Ebben a kötetben Lipták Pál rajzai, grafikái láthatók. "A hivalkodó és hangos képzőművészeti útpróbálgatások között, a tájhoz kötődő hagyományokból, szinte törvénnyé kovácsolódott "férfi csöndesség" jellemzi művészi magatartását. Nem a feltünni, hanem a tenni vágyás készteti alkotásra." Írja róla Bereczky Lóránd.